Herbata zwiększa koncentrację, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, reguluje poziom cholesterolu,ma liczne właściwości zdrowotne – takie korzystne działanie przypisywane jest bodaj najpopularniejszemu u nas napojowi. Każdy gatunek herbaty ma różne właściwości zdrowotne, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania.
Zielona herbata
Z porównania działania obu herbat wynika, że bardziej prozdrowotna jest zielona. Są produkowane z liści tej samej rośliny Camellia sinensis, różni je tylko sposób wytwarzania – liście czarnej są rozdrabniane i poddawane fermentacji, zielonej natomiast – suszone, nie dochodzi do ich fermentacji.
Co ciekawe, obie odmiany herbaty zawierają 8-10 tys. polifenoli więcej, niż warzywa i owoce. Potencjał antyoksydacyjny 2 filiżanek herbaty jest równy lampce czerwonego wina czy 4 jabłek.
– Herbata zielona jest bardzo popularna i znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Dzięki pominięciu procesu fermentacji (lub bardzo krótkiemu procesowi fermentacji) w liściach pozostaje maksymalna ilość polifenoli i przeciwutleniaczy, które odpowiadają za większość jej właściwości zdrowotnych. Herbata zielona ma pozytywny wpływ m.in. na układ sercowo-naczyniowy (obniża poziom „złego” cholesterolu LDL), pomaga w spalaniu tłuszczu, reguluje poziom cukru we krwi, spowalnia proces starzenia oraz działa pozytywnie na zęby i dziąsła – mówi Marta Falkowska, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Medicover. – Oczywiście, należy podkreślić, że samo picie zielonej herbaty nie obniży poziomu cholesterolu w tak dużym stopniu, by osoby ze zbyt wysokim jego poziomem mogły go obniżyć do normalnych poziomów. Nie sprawi również, że zaczniemy chudnąć. Mimo to włączenie zielonej herbaty do codziennej diety stanowi świetne uzupełnienie zdrowej diety oraz zredukuje ryzyko niektórych chorób – dodaje.
Teina z herbaty jest przyswajana dopiero w jelitach, toteż znacznie wolniej dostaje się do krwiobiegu, dodatkowo obecne w herbacie garbniki również spowalniają jej wchłanianie. Dzięki temu pobudzające działanie herbaty przebiega wolniej i jest dłuższe, niż kawy.
Herbata czarna
Najpopularniejsza w naszym kręgu kulturowym jest herbata czarna – fermentowana. Powinno się ją pić ciepłą, ponieważ tylko wtedy zachowuje właściwy sobie smak. Działa pobudzająco ze względu na dużą zawartość teiny, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, poprawia trawienie, chroni zęby przed próchnicą.
Biała herbata
Biała – określana jako eliksir młodości, powstaje z młodych pączków, jest droga, ze względu na wyjątkowy proces produkcji, zawiera dużo witaminy C, przez co wzmacnia odporność. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, zawiera antyoksydanty. – Biała herbata, dzięki krótkiemu procesowi obróbki bez fermentacji, jest jedną z najzdrowszych herbat – stwierdza Marta Falkowska.
Czerwona herbata (Pu-erh)
Pu-erh – zaraz po zbiorze poddawana krótkiej fermentacji; doskonała na odchudzanie – to prawdziwy zabójca tłuszczu – obniża cholesterol, reguluje przemianę materii. – Istnieje wiele opinii na temat dobroczynnych właściwości herbaty pu-erh, zwanej również czerwoną. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza ryzyko nowotworów, ma właściwości antybakteryjne oraz spowalnia procesy starzenia. Niestety, brak badań naukowych, przeprowadzonych na ludziach i rzetelnych dowodów na jej prozdrowotne działanie, uniemożliwia potwierdzenie tych właściwości – wyjaśnia Marta Falkowska.
Herbata rooiboos
Rooiboos – tylko zwyczajowo zwana herbatą. Nie jest produkowana z liści drzewa herbacianego. Rooibos, ze względu na wiele korzystnych dla organizmu właściwości, jest określana jako herbata zdrowia. – Rooibos to herbata bogata w przeciwutleniacze i polifenole. Posiada właściwości antybakteryjne, reguluje poziom cholesterolu. Nie zawiera kofeiny, posiada właściwości uspokajające, dzięki czemu jest bezpieczna dla dzieci – mówi Marta Falkowska. – Jest polecana do wprowadzania jako pierwsza herbata – dodaje.
W ostatnim czasie niezwykłą popularnością cieszy się yerba mate, która, dzięki zawartości witamin i minerałów, takich, jak: witaminy A, B1, B2 C, fosforu, żelaza i wapnia, ma lecznicze właściwości. Ale gatunkowo nie jest to herbata, lecz liście ostrokrzewu paragwajskiego.